Seramik/Porselen Dolgu (İnley&Onley)

Seramik/Porselen Dolgu (İnley&Onley)

SERAMİK/PORSELEN DOLGU (iNLEY & ONLEY)

Seramik/Porselen Dolgu (İnley&Onley) | Dent Smile

Seramik veya porselen dolgular (inley & onley): diş çürükleri, kanal tedavisi ya da travma gibi etkenlere bağlı olarak, dişlerde meydana gelen madde kaybını, sadece dişin eksik olan bölümlerini tamamlayacak şekilde restore eden bir dolgu çeşididir.

Daha çok normal kompozit dolguları destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kuron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onley seramik dolgular kullanılır.

Kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra geriye yetersiz sağlam diş dokusu kalır. Bu da komşu dişlerle temas kurulmasını imkânsız hale getirir. Komşu dişle kontak noktası olmaz ise yediğiniz gıdalar kolayca arada birikir ve diş dokusunda ve diş etlerinde sorunlara neden olur. Inlay Onlay seramik dolgular sayesinde dişin kalan sağlam dokuları korunur ve komşu diş ile mükemmel bir kontak kurularak dişlerin arasında besin birikimi önlenmiş olur.

Diş dokusu kaybının yüksek olduğu dişlere genelde crown (kaplama) yapılır. Kaplama uygulanırken diş bir miktar aşındırılır. Inlay veya Onlay de ise dişi aşındırmadan eksik kısım tamamen bilgisayar destekli sistemler ile üretilip, tamamlanır ve kaplamaya göre daha uygun fiyatlıdır.

Estetik diş kişiye yakışan, bireyi mutlu hissettiren, yüzüne yakışan, karakterine yüz şekline dudaklarına, ten rengine uyumlu dişlerin planlanması, tasarlanması ve uygulanması sürecindeki tüm prosedürleri bünyesinde bulunduran uygulamaların bütünüdür.

Estetik diş hekimliği, dişlerde bulunan bozuklukların ve sorunların yol açtığı problemleri gidererek sağlıklı bir görsellik ve estetik bir gülüş oluşturmayı amaçlayan, genel diş hekimliği alanına girmekle birlikte birtakım temel prosedürlerin de uygulandığı diş hekimliği alanıdır.

Seramik/Porselen Dolgu (İnley&Onley) | Dent Smile

Seramik veya Porselen Dolguların (Inlay & Onlay) Avantajları Nelerdir?

  • Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemidir.
  • Porselen dolgu çiğneme yüzeyi ve ara yüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına engel olur.
  • Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Porselen dolgu laboratuvar ortamında hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerle olan kontak noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntılar söz konusu değildir.
  • Porselen dolguların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve öğütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündürler.
  • Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları engeller.
  • Kompozit dolgu ve amalgam dolgu kırıklarında en ideal çözümdür.

DentSmile Diş Kliniğini Neden Seçmelisiniz?

DentSmile Diş Kliniği; CAD CAM, CEREC, 3D Tomografi gibi yüksek teknolojisini uzman diş hekimi tecrübesiyle birleştirerek Sıfır Hata ile İnley & Onley Dolgu tedavisini uygulayabilmektedir. Klasik bir diş kliniği ile DentSmile farkını aşağıda kısaca sizler için özetledik.

Geleneksel Diş Kliniklerinde İnley & Onley Dolgu

Geleneksel yöntemlerle çalışan bir diş kliniği bünyesinde CAM CAD ve CEREC teknolojileri yoktur. Bu nedenle, klasik ölçüm yöntemleriyle (damak ve diş üzerine baskı uygulayarak ölçü alma) hastaya bir miktar rahatsızlık da vererek, düşük hassasiyette ölçüm yapılmaktadır. Ayrıca, kendi bünyelerinde laboratuvar olmaması nedeniyle, düşük hassasiyet ile alınan ölçüm sonrasındaki kalıp harici bir laboratuvara gönderilir. İnley ve Onley seramik dolguları laboratuvar ortamında hazırlanır ve diş kliniğine gönderilir. Son olarak diş doktoru hastanın dolgularını yerleştirir. Bu işlemin en az iki seansta yapılması nedeniyle, hastanın en az iki kez randevuya gelmesi gerekmektedir ve zaman kaybıdır.

DentSmile Diş Kliniğinde İnley & Onley Dolgu

Hastanın 3D Ağız Görüntüsü CAM sistemi yardımıyla SIFIR HATA ile alınır ve inley veya onley 3D kalıbı uzman diş doktoru tarafından birkaç dakika içerisinde bilgisayar ortamında çıkarılır. Çıkarılan 3D inlay veya onlay 3D görüntüsü CEREC cihazına gönderilir ve üretilir. Üretilen parça hastaya uygulanır. Tüm işlemler için gereken süre sadece 15 – 20 dakikadır.

DentSmile İnley & Onley Dolgu Süreci

Whatsapp Whatsapp