İleri Cerrahi ile Uygulanan İmplantlar

İleri Cerrahi ile Uygulanan İmplantlar

İLERİ CERRAHİ İLE UYGULANAN İMPLANTLAR

KEMİK YETERSİZLİĞİ DURUMUNDA

İleri Cerrahi ile Uygulanan İmplantlar | Dent Smile

İmplant tedavisinde kemik yoğunluğunun ve miktarının implant için uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanarak bölgenin kemikleşmesi beklenir, kemikleşmenin gerçekleşmesinden sonra implantlar yerleştirilir. Protez safhasına geçmek için implantın çene kemiğine kaynaması gerekmektedir. Bu süre 2-3 ay arasında değişmektedir. İmplant çene kemiğiyle bütünleştikten sonra sıra protezlerin hazırlanmasına gelir. Ağız içinden alınan ölçü ve renk hedeflemesi yapıldıktan sonra protezler porselen laboratuvarlarında teknisyen tarafından gerçek dişlere uygun ve estetik bir şekilde hazırlanır, hasta ağzında ki denemelerden sonra son şekli verilir, son aşamada protezler implant üzerine vidalanarak ya da yapıştırılarak yerleştirilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

İmplant uygulamasında lokal ya da genel anestezi yapılır. Bu nedenle acı duyulmaz. Çoğu zaman diş çekiminden bile daha basit bir operasyondur. İmplant işlemleri sonrasında anestezi etkisi geçtikten sonra duyulabilecek hafif ağrılar olabilir. Bir çok hasta bu ağrının diş çekimi sonrasında yaşanan ağrıdan daha hafif olduğunu belirtmektedir. Bu ağrı hafif ağrı kesiciler ile giderilebilir. Aksi durumlarda mutlaka diş hekimiyle iletişime geçilmelidir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma tarafından kabul edilmeme gibi bir durumu söz konusu değildir. İmplantların insan vücudunda bilinen hiçbir yan etkisi veya alerjik reaksiyonu yoktur. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

İmplant yapımını engelleyen sağlık problemleri nelerdir?

Fazla sigara tüketimi

Sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini artırır. Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler. Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önce ve tedavi olduktan sonra 1 ay kadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir.

Şeker hastalığı

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant yapımı riskli olan gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla birlikte enfeksiyon riski artmaktadır. Şeker hastalarında cerrahi operasyon alanı mümkün olduğunca küçük tutulur. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra şeker hastaları için ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir. Diyabet hastaları periyodik diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır.

Kalp rahatsızlığı

Hastanın ilgili doktoru ile konsültasyona gidilmeden implant uygulanmamalıdır.

Hiper tansiyonu olanlar

Hipertansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki söz konusudur. Uyaranlara karşı aşırı tepki verildiğinde diş tedavisi sırasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ve konjestif kalp yetmezliği veya nadiren felç, kanama benzeri komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple; hipertansiyonlu hastaların diş tedavisine başlamadan önce; kan basıncı ölçümleri yapılmalı ve şüphelenilen vakalarda doktor konsültasyona gidilmelidir.

Kan pıhtılaşma bozuklukları

Kan pıhtılaşma hastalığı olanlara implant yapılmaz.

İmplant uygulamalarında yaş sınırı var mı?

İmplant, diş yapımı direkt olarak çene kemiğinin kalitesi ve miktarı ile alakalıdır. Bu sebepten dolayı, implant kemik gelişimini tam olarak tamamlamış olan hastalara yapılmaktadır. Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda 15 ile 16 yaşından sonra gerçekleşirken, erkekler de 17 ile 18 yaşından sonra tamamlanmaktadır. İmplant tedavisinde kemik gelişimi ile alakalı olarak taban yaş sınırı olan implant uygulamasının üst yaş olarak herhangi bir sınırı yoktur. Yaşı çok ilerlemiş olan kişilerde dahi, implant tedavisinin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.
Genel sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinde yeterli miktarda kemik bulunan ve yaşı büyük olan hastalara implant tedavisinin uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda 30 yıldan fazla sorunsuz kaldığı görülmüştür. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantların ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sistemik sağlığı ve ağız hijyeninin durumu en önemli olan konular arasında gelir. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

İmplant sonrası ağız bakımı nasıl yapılmalı?

Doğal dişleri ve implantları korumak için ağız hijyeni esastır. İmplant tedavisi uygulandıktan sonra ilk 2 gün içerisinde ağız bakımına önem verilmesi gerekir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durmak gerekir. İmplant uygulandıktan sonra 1 gün boyunca ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır. Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde ağız temizliğinin yapıldığı sırada fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gereken noktalar bulunur. mümkün oldukça yavaş hareketler ile uygulanmalıdır. Oluşan plakların düzenli ve hassas bir şekilde temizliğinin yapılması uzun süreli başarıyı etkiler. Protez işlemi sonrası doktorunuz ve asistanları ağız bakımı yöntemlerini ve ürünlerini size önerecektir. Yapacağınız bu bakıma ilaveten herhangi bir şikayetiniz olmasa bile 6 ayda bir kliniğimize kontrole gitmenizi öneririz.

Whatsapp Whatsapp